GENEL / Genel
16 Mar 2022
Kaleiçi’nin En Güzel Noktalarını Gezin

Tarihi olarak oldukça eskilere dayanan medeniyetler için yerleşim yeri olmuş Kaleiçi, bundan dolayı yalnızca yaz tatili için deniz kum güneş üçlüsü ile ön plana çıkmıyor. Burayı ziyaret edecek olan kişiler, bölgeye yer alan pek çok farklı güzelliği ile de gelenlerin en iyi şekilde zamanlarını geçirmiş oluyor. Özellikle de son dönemlerde Antalya kiralık villa seçeneklerinin çok daha fazla artış göstermesi ile beraber insanlar buradaki güzellikleri keşfederken aynı zamanda son derece rahat bir şekilde tatillerini yapma imkanına erişebiliyorlar. Gezi planlarını yaparken en iyi yerlerde konaklamak isteyenler ise villadukkani.com adresinden bölgedeki kiralık villaları inceleyip aralarından seçimlerini diledikleri gibi yapabiliyorlar.

 

ÜçKapılar (Hadrian Kapısı)

Milattan sonra 131-132 yıllarında Roma imparatorunun şehri ziyaret etmesinin anısına yapılmış olan Hadrian kapısı, sahip olduğu orijinalliği ile görenleri büyüler. Tarihi dokusunu korumayı başaran bu kapının mimarisi Tarihi olarak oldukça eskilere dayanan medeniyetler için yerleşim yeri olmuş Kaleiçihem yerli hem de yabancı turistlerin burayı ziyaret etmesinin en önemli nedenidir. Birçok kişi Antalya kiralık villa seçimini yaptıktan sonra Kaleiçi ziyaretlerini bu bölgeden başlatmayı tercih ederler.

 

Hıdırlık Kulesi

Fotoğraf çekme meraklısı olan ve Antalya kiralık villa tatili esnasında da en etkileyici kareleri yakalamak isteyenler için Hıdırlık Kulesi en ideal mekanlardan bir tanesi olacaktır. Yapımının sonrasında yüzyılların geçmesine rağmen sapasağlam yapısını korumayı başaran kule, kara surlarının en aşağıdaki kısmında de deniz tarafında yer almaktadır. Buraya gelecek olan kişiler, bölgenin güzelliğini doyasıya görme imkanına sahip olacaklardır.

 

Karaalioğlu Parkı

Kaleiçi’nde yapılan gezilerde dinlenmek isteyen pek çok kişinin geldiği yer bu park oluyor. 1940’lı yıllarda Vali Haşim İşcan tarafından kurulmuştur. Özellikle de akşamüzeri zamanlarda burada yürümek pek çok kişinin yaptığı bir eylem. 7000 metrekare gibi oldukça büyük bir alanda bulunan park pek çok ağaç ve çiçek ile bezenmiştir. Üstelik parkın yanında bulunan Işıklar Caddesi’nde de Atatürk Evi bulunmakta olup burası da ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

 

Yivli Minare

Antalya’nın simge eserlerinden biri olan Yivli Minare’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi, hemen her yerden görülebilmesidir. Yapılan araştırmalara göre en eski İslam eserlerinden biri olan bu yapı 13 yüzyılda inşa edilmiştir. Önceki zamanlarda Bizans dönemi içinde kilise olarak kullanılmasından dolayı geçmiş bakımından Kırık Minare ile benzerlik gösterir.

 

Kaleiçi Çarşı

Tabi ki Antalya kiralık villa tatili yaptıktan sonra sevdiklerine hediye almak isterler. Kaleiçi Çarşısı da birbirinden renkli dükkanları, şıklığı ile göz dolduran mağazaları, dinlenmek adına tercih edilebilecek mekanları ile insanlara istediklerini en iyi şekilde vermektedir.

 

Antalya Saat Kulesi

Barok dönem özelliklerine sahip soğanbaşı şeklinde olan kubbesinden ötürü II. Abdülhamit döneminde yaptırıldığı tahmin edilen kule, kare gövdeye sahiptir. Günümüze kadar pek çok parçası değiştirilmiş olsa da değişmemiş ve orijinalliğini barındırmakta olan tek parçası ise çanıdır. Çanın üst kısmında Meryem, İsa ve Grek kabartmalı olan yazılar yer almaktadır. Antalya’nın simgelerinden biri olan saat kulesi 14 metre yükseklikte olup güney kısmında ise sur kalıntıları bulunur.

 

Korkut Camii (Kesik Minare)

İlk olarak 2. yüzyılda tapınak olarak kullanılmış olan bu yapı, 6. yüzyıla gelindiği zaman ise kiliseye dönüştürülmüştür. Selçuklular’ın bölgeye gelmesi ile beraber 1300’lü yıllarda camiye çevrilmiştir. Ardından kiliseye çevrilmesi ile beraber ise Şehzade Korkut tarafından yeniden camiye dönüştürülmüş ve diğer ismi de Korkut Camii olmuştur. Yapının kesik minare ismini almasını nedeni ise 19. yüzyılda ortaya çıkan yangın ile minarenin ağaçtan olan kısmının tahrip olmasıdır.

Genel

İlginizi Çekebilir
Dalyan Tatilini En Güzel Hale Getirmek Mümkün

Dalyan Tatilini En Güzel Hale Getirmek Mümkün

Tatilde Dalyan’ın Güzelliklerini Keşfedin

Tatilde Dalyan’ın Güzelliklerini Keşfedin

Antalya’ya Gidince Bunları Mutlaka Yapın

Antalya’ya Gidince Bunları Mutlaka Yapın

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Antalya

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Antalya